U knjižnici Gimnazije Požega, 6. studenog 2024. godine, održan je događaj posvećen tradiciji Grgureva i Martinja. Događaj je bio prilika za učenike i sve prisutne da se kroz predavanja i prigodan program prisjete bogate povijesti Požege i požeških vinograda te značajnih kulturnih običaja vezanih uz proslavu Martinja i Grgureva.

Događaj je bio obogaćen prisustvom dr. sc. Rahele Jurković, hrvatske etnologinje, antropologinje i povjesničarke umjetnosti, koja je svojim znanjem dodatno doprinijela sadržaju i atmosferi. Čast nam je svojim dolaskom iskazala i bivša ravnateljica dr. sc. Vesna Vlašić kao i umirovljena profesorica geografije Marina Farkaš. Također, program je odobrila ravnateljica Anita Katić, prof. koja je prisutne goste pozdravila.

Profesorica Sanja Musil otvorila je događaj prisjećanjem na Dane europske baštine 2019. godine, čime je postavila temelje za razumijevanje važnosti baštine. Josipa Majstorović, učenica 3. d razreda, publici je približila lik svetog Martina i tradicijske običaje vezane uz Martinje ističući simboliku i radosti koje ova proslava donosi u vinogradarske zajednice.

Program je uključivao i umjetnički dio – učenice Ana Kuzmanović (3.d ) i Barbara Nenadović (3.c ) čitale su pjesme Denisa Ćosića i Lane Derkač. Uz njih, Nera Bakić (3.c), Marta Šipek (3.d), Bartol Morvaj (3.c) i Leona Kitanović (3.c), čitali su stihove Bogdana Milovića, unoseći poezijom dodatnu dozu inspiracije u prostor. Uz njih, Eva Svjetličić (3.c) na gitari je stvarala prigodnu glazbu koja je dodatno obogatila ugođaj.

Nakon poetskog dijela, dr. sc. Rahela Jurković započela je svoje predavanje o povijesti vinogradarstva, važnosti vina u požeškom kraju, kao i tradicijskim elementima Grgureva. Govorila je o fra Luki Ibrišimoviću, važnoj povijesnoj ličnosti koja je svojim djelovanjem ostavila značajan trag u požeškoj povijesti. Dr. sc. Jurković pojasnila je kako se Grgurevo obilježava kroz stoljeća, uključujući običaje i folklor, kao i povijesni kontekst proslave u Požegi.

Posebno zanimljiv trenutak bio je kada je ispričala o vremenu kada su učenici Gimnazije Požega 2019. godine predstavljali Požegu i tradiciju Grgureva u Zagrebu. Uz ozbiljne povijesne uvide, dr. sc. Jurković je dijelila i humoristične priče koje su nasmijale prisutne.

Na kraju je organizatorica događaja profesorica Sanja Musil zahvalila dr. sc. Raheli Jurković na bogatom predavanju i predala joj poklon u znak zahvalnosti – cvijeće i crtež, rad učenice Ane Paukner (3.d), čime je ovaj događaj dobio posebno emotivan završetak.

Drago mi je što sam prisustvovala ovom susretu jer su Grgurevo i Martinje tradicije koje su dio naše povijesti, ali i našeg identiteta. Požega je zaista mjesto bogate kulturne baštine, i kroz ovakva predavanja i druženja učimo koliko je važno očuvati ove običaje i prenijeti ih na nove generacije. Uvijek me iznova oduševi kako naši običaji povezuju ljude, stvarajući osjećaj zajedništva i pripadnosti. Nadam se da ćemo nastaviti gajiti ove vrijednosti i prenositi ih dalje.  Marija Maglajić

 

Tekst: Irma Tir i Vanesa Kapraljević, 3.e

Fotografije: Marija Maglajić, 3.e